تبلیغات
رسانه های آموزشی - اهمیت استفاده از وسایل کمک آموزشی توسط معلمان
 
پیش به سوی فناوری های نوین

اهمیت استفاده از وسایل کمک آموزشی توسط معلمان

نوشته شده توسط :حسین شاطر
یکشنبه 30 آبان 1389-11:37 ق.ظكم رنگ شدن نقش وسائل کمک آموزشی در تدریس و یادگیری


امروزه وسائل کمک آموزشی اعم از پیچیده و ساده به عنوان ابزاری برای ایجاد تسهیل در امر تدریس و یادگیری در نظام آموزشی به کار می روند . این وسائل از حیث این که تئوری و عمل را با هم ترکیب کرده ، باعث ماندگاری یادگیری و تنوع بخشی در کلاس درس می شوند، حائز اهمیت است . با توجه به این که :
75درصد یادگیری از طریق کاربرد حس بینایی
13درصد شنوایی
6درصد لامسه
3درصد حس چشایی می باشد .

هدف: افزایش سرعت و پایداری یادگیری
نیاز سنجی:
با توجه به این كه استفاده از وسائل كمك آموزشی تاثیر زیادی در یادگیری دارد سعی بر آن است كه از 20%  ، استفاده ازوسائل كمك آموزشی را به 60% برسانیم.
هدف:
استفاده از وسایل كمك آموزشی در كلیه دروس و افزایش سرعت و پایداری یادگیری

طرح:
1- در اختیار گذاشتن وسائل كمك آموزشی و استفاده بهینه از آن
2- تهیه و ساخت وسایل كمك آموزشی توسط دانش آموزان و دبیران
پروژه:
1- توجه و علاقه فراگیران را با صحبت کردن جلب نماییم.
2- تجارب عینی و واقعی را در اختیار شاگردان قرار دهیم.
3- زمینه تنوع آموزشی را فراهم نماییم و ازخستگی جسمی و ذهنی بکاهیم.
روش مطالعه صحیح را در اختیار دانش آموزان قرار دهیم.
4-
5- دست یابی به نتایج فوری از آموزش راممکن سازیم که اثر یادگیری را دائمی می کند.
6- در جهت آگاهی معلمان از مفهوم و فلسفه تکنولوژی آموزشی و وسائل کمک آموزشی صحبت نماییم .
7- معلمانی که از وسایل کمک اموزشی استفاده می نمایند مورد تقدیر قرار گیرند.
8- به معلمان توصیه کنیم برای استفاده از وسائل کمک آموزشی علاقه و اشتیاق نشان دهند.

زمان اجرا: با توجه به بودجه بندی هر درس.

مسئول پیگیر: دبیران مربوط و مدیر.

امكانات:
تهیه فهرست وسائل آزمایشگاه و در اختیار گذاشتن وسائل، تهیه فهرست نرم افزارهای آموزشی ،تهیه فهرست كتب كتابخانه و وسائل سمعی –بصری، دفتر كار

نحوه اجرا:
در كلاس درس با توجه به موضوع مورد بحث و در آزمایشگاه یا کارگاه
IT با توجه به كار عملی و بعضی از دروس بازدیدو اردوهای علمی – تفریحی در خارج از مدرسه و ثبت گزارش فعالیت ها در دفتر كار.

نحوه ارزیابی:
در طول هر ماه با توجه به فهرست منابع و وسایل مورد نیاز دروس هر پایه، پیشرفت تحصیلی و علاقه مندی آنها را مورد ارزیابی قرار می دهید
 


تغییر در شیوه معلمان با استفاده از تکنولوژی آموزشی

ژرونال 2001  از مارك گیرود و شان گاوانو


آر . دی .پی (1985) نوشته بود ، ما می توانیم تكنولوژی را به دو صورت ببینیم. بعنوان یك سری ابزارها كه آنچه ما هم اكنون انجام می دهیم را تقویت كرده و وسعت می بخشند، یا بعنوان چیزهایی با ظرفیت ایجاد تغییر ریشه ای در آنچه ما اكنون انجام می دهیم و نحوة انجام آن. به عنوان مثال تكنولوژی زین دوچرخه به دوچرخه سوار امكان می دهد كه بیشتر و طولانی تر سفر كند، اما تكنولوژی یك ماشین بطور كلی شیوه درك ما از سفر را عوض می نماید. شاید بحث ما از نظر كیفیت باشد نه از جهت كمیت، در توصیف تكنولوژی آموزشی نیز همین بحث مطرح است، گسترش كارهایی كه هم اكنون در حال انجام آنها هستیم ، تنها تقویت عملكرد جاری ما به عنوان معلم است در حالیكه استفاده كیفی از تكنولوژی تغییرات ریشه ای در كار معلمان و یادگیری دانش آموزان ایجاد می كند. بسط و تقویت عمومی ، شبیه آنچه كه در زیر آمده است را استفاده عالی از تكنولوژی آموزشی توصیف می كنند


• استفاده از دیسك لیزری برای ضمیمه كردن اطلاعات و تصاویر به متن .
• استفاده از اینترنت در یافتن واقعیات برای جذاب كردن برنامه .
• استفاده از برنامه های درجه بندی اینترنتی یا آنلاین.
• استفاده از آموزش كمكی كامپیوتر برای تكمیل شیوه های آموزش سنتی

تكنولوژی می تواند به عنوان عاملی مهم و شاید اساسی، شیوه معلم را تغییر دهد. یعنی شیوة عملكرد معلمین ، شاگردان و مدرسه را عوض كند. ما نمی گوئیم كه استفاده های تقویتی از تكنولوژی ، استفاده های خوبی نیستند. ما می گوئیم كه استفاده های تقویتی ، روی تمام ظرفیت و قدرت منابع تكنولوژی سرمایه گذاری نمی كنند. با ملاحظه چگونگی تغییر ریشه ای كه بواسطه تكنولوژی قابل انجام است. ما معلمین فكرمان را به سطوح جدید می كشانیم و خود را وادار می كنیم كه تفكرات ،كارهای روزمره ،اعمال و شیوه های تربیتی مان را از نو بشناسیم. اختراع كنیم و بسازیم. به طوریكه به تغییر در فضای جامعه شناختی و تكنولوژیكی منجر شود كه كودكانمان در آن فضا به یادگیری مشغولند.
بحث ما درباره تكنولوژی بعنوان عاملی برای تغییر در شیوه معلم ، در سه حوزه سازمان یافته است ، تغییر در معرفت شناسی ،تغییر در روانشناسی كه در یادگیری به كار می رود. و تغییر ارتباطی و اجتماعی ، هر بخش دربارة این تغییرات بحث می كند و مثالهایی از تجارب ما و دیگران ارائه می كند تا این شیوه های جدید تفكر و عمل را ملموس تر و قابل فهم تر نماید.
تغییر در معرفت شناسی
معرفت شناسی ، شاخه ای از فلسفه است كه با ماهیت دانش سروكار دارد. این بخش دربارة تغییر در ساختمان موضوع اصلی و انواع دانشی كه از نظر مدرسه با ارزش محسوب می شود می پردازد.
اكثر معلمان به كتابهای درسی اجازه می دهند كه چهارچوب رشته آنها را بصورت شسته و رفته با كلمات درشت ، تعاریف روشن ، عكسهای پشت سر هم و مثالهایی روشن از جهان واقعی تعیین كنند. جرالد هالتون از این مسئله با عنوان « عقیم كردن» برنامه درسی كه فقط « دانش عمومی» می آموزد. نام برده است.
كلاسهای غنی از تكنولوژی می تواند معلمان را از قید كتابهای درسی آزاد كند. خواستن از معلم و دانش آموز كه جرأت به خرج داده و در اینترنت به تازه ترین محتوای در دسترس دست یابند . با این روش دانش آموزان نیز می توانند به اطلاعاتی كه در اختیار حرفه ای ها هست دست یابند فشار زیادی بر معلمین و دانش آموزان وارد خواهد آمد تا بتوانند به اطلاعات معنا بدهند، اطلاعات نامربوط را حذف كنند و بر ایده های مهم موضوع اصلی تمركز یابند.
علاوه بر اینها ، این شیوه می طلبد كه معلم و دانش آموز هر دو « مصرف كنندگان دانش » شوند. در قسمت بعد به این اندیشه یادگیری یعنی « مصرف كنندگان دانش» خواهیم پرداخت.

حجم زیادی از اطلاعات و فرصتها در اینترنت وجود دارد ، اما معلمان باید بیاموزند كه چگونه به آنها دسترسی پیدا كنند ، چگونه از آنها به شیوه ای مؤثر و كارآمد استفاده كنند، و چگونه چهارچوب آن را برای دانش آموزان مشخص نمایند تا آن را بصورتی سودمند و مولد در یادگیری به كار ببندند. معلم باید از فردی كه در قید اتكا به كتابهای درسی است به فردی تبدیل شود كه مرزهای جدید دانش ، منابع و محتوا را كنار می زند و به درون آنها راه می یابد.
ما به تازگی با معلمی گفتگو كردیم كه در یك مدرسه دارای مجوز كار می كرد كه معلمین و دانش آموزان كتاب درسی دریافت نمی كردند و برنامه درسی از منابع آنلاین پیدا شد. او معتقد بود كه هر تلاشی شبیه این محكوم به شكست است.
بسیاری از معلمان هنگامی كه شیوه های استفاده از اینترنت را ملاحظه می كنند به نتیجه گیری مشابهی روی می آورند. گشتن به دنبال كاربرگ ها و نظیر آنها تنها به اینترنت اجازه می دهد كه برنامه درسی را تقویت كند بنابراین آن را از تصویر « عمومی» فراتر نمی برد. معلمان باید ملاحظه كنند كه محتوای رشته چیست یا چه باید باشد. آیا نمی توان بخش زیادی از فصل آب و هوا را با استفاده از اطلاعات مربوط به آب و هوای واقعی كه در سایت
C N N .COM موجود است آموزش داد؟ اطلاعات خام آب و هوای در مقایسه با اطلاعات موجود در فصل آب و هوای كتاب درسی دانش بسیار متفاوتی است. معلمان باید بیاموزند كه اول این بینش را مفید تشخیص دهند و سپس استفاده از آن و منابع موازی دیگر را یاد بگیرند. آنها باید فكر خود را از لغات درشت نوشته شده و سؤالات آخر هر فصل بالاتر ببرند تا به فعالیت های مناسب و ایده های موضوع اصلی ، تكالیف جهان واقعی ، و آزمونهای عملكرد صحیح دست یابند.


بعنوان مثال مؤلف دوم با استفاده از منابع اصلی كه در سایت به نام « دره تاریك» با آدرس
Jefferson . village . virginia , ada/ vshado w یافت توانست تحقیقات دانش آموزان درباره مفاهیم جنسیت ، طبقه اجتماعی و قومیت در جنگ داخلی را هدایت و راهنمایی كند. از آنجا كه این مقالات از روزنامه تاریخ جنگ داخلی واقعی گرفته می شوند. اختلاف جزئیات آهنگ و جایگاه سیاسی اش متنوع بوده و سبك نوشتاری مقالات آن با آنچه دانش آموزان عادت دارند متفاوت است . به هر حال ، قدرت آموزش این منابع با گزارشات كتاب درسی از همان دوران یكی نیست. منابع اصلی مفهوم جهان واقعی را كه می تواند در روشهای قدرتمند تعلیمی مورد استفاده قرار گیرد در اختیار ما قرار می دهند در هر حال معلمان باید این منابع نه تنها از جهت كمی كمتر از متون موجود ببیند، بلكه آنها را از لحاظ كیفی بسیار متفاوت از متون ، موجود درك كنند. منابعی كه مستلزم استفاده از روشهای متفاوت ، تفسیر ، متفاوت و محصول متفاوت است.
تغییر در روان شناسی
همانطور كه در قسمت قبل به آن اشاره شد، اعتقاد داریم كه تكنولوژی تغییرات مهمی را در تفكر ما راجع به یادگیری دانش آموزان ، پیشنهاد می كند. در محیط های خالی از تكنولوژی سنتی ، دانش آموزان اغلب به عنوان گیرندگان دانش (در بدترین شرایط سناریو) یا سازندگان دانش( در بهترین شرایط ) در نظر گرفته می شدند، ما فكر می كنیم ، دسترسی نامحدود به اطلاعات كه امروزه توسط تكنولوژی فراهم گردیده ، نیازمند جایگزین این اندیشه پیشروانه است كه دانش آموزان مصرف كنندگان دانش هستند( علاوه بر سازندگان دانش)معلمان باید برای قضاوت دربارة قابل اعتماد بودن اطلاعات به روشهایی مثل بررسی مجدد آن از منابع دیگر بپردازند و با آزمایشات و معاینات ذهنی و پرسیدن پرسشهای نقادانه در مورد منابع ادعاها به بررسی منطقی بودن محتوای آنها مبادرت ورزند، دانش آموزان باید بیاموزند كه دانش را به دقت مورد موشكافی قرار داده و تا پیدا شدن سطح قابل قبولی از قطعیت به آنها مظنون باشند. این كار هم برای معلم و هم برای دانش آموز دشوار و وقت گیر بوده و مستلزم بدبینی و شكاكیت است. در هر حال در حالیكه اینترنت گسترش می یابد ، مصرف كننده خوب دانش و اطلاعات شدن مهارتی است كه همه ما بدان نیازمندیم به اعتقاد ما تا زمانیكه اینترنت فاقد استانداردهای دقیق برای رعایت امانت و صحت است این مشكل ادامه دارد و بیشتر می شود.


تكنولوژی از معلمان می خواهد كه نه تنها یادگیرندگان را بلكه تكالیف یادگیری را نیز به صورتی دیگر ببینند. به جای آنكه از دانش آموزان بخواهیم تكالیف از پیش تعیین شده ، كاملاً تعریف شده ، آزمایشات آزمایشگاهی قدم به قدم ، و طرحهای طراحی شده برای هدف مشخص را انجام دهند باید آغوش خود را به روی فعالیت ها یی با ساختار و تعریف ناقص و پرسشهای باز پاسخ بگشائیم. معلمان باید فعالیت های یادگیری را و دانش آموزان باید طرحهای یادگیری را با استفاده از منابع تكنولوژی و اصول موضوع اصلی طراحی كنند. بعنوان مثال باید از دانش آموزان خواست كه به جای انجام كارهای نوشتاری ماهانه ، به بررسی نمودار جز و مد آنلاین ویدئوهای واقعی بپردازند تا به اطلاعات و مشاهدات معنی داده و آنچه را آموخته اند با رسانه دیگری بیان كنند.


با استفاده از تكنولوژی ، دانش آموزان می توانند به فعالیت ها و بررسی هایی بپردازند كه در صورت عدم استفاده از تكنولوژی بسیار دشوار، خطرناك یا گران تمام می شد. دانش آموزان می توانند بدون ترس از هزینه یا چیزهایی دیگر مواد فرار شیمیایی را مخلوط كنند. طلا را و «وب كنند یا اتم ها را بشكافند . با تكنولوژی می توان مقیاس ها را دستكاری می كرد و آنگاه دانش آموزان می توانند ساختمان مولكولی اجسام را ببینند، و فرایندهایی را كه رؤیت آنها مستلزم گذشت چندین نسل است سریع كرده و آنهایی را كه در میلیاردیم ثانیه اتفاق می افتد كند نمایند. تكنولوژی فرصت های بسیار متفاوتی در اختیار بشر قرار می دهد هر كدام می تواند جرقه تحقیقی باشد كه قبلاً برای بشر متصور نبود. معلمان باید این فرصت ها را در آغوش بگیرند و تلویحات آنها را برای یادگیری دانش آموزان دریابند. به جای كلاسی پر از دانش آموزان زنجیره شده در فعالیت های معین ، باید محیط یادگیری غنی از تكنولوژی داشته باشیم كه كانال های نامحدودی برای تحقیق و بررسی در اختیار شاگردان قرار می دهد.

تغییرات ارتباطی و اجتماعی
مسائلی نظیر این اندیشه كه « تسهیل یادگیری » باید به جای « توزیع دانش » قرار گیرد در حوزه سیاست اجتماعی و قدرت جای می گیرند. بعنوان مثال اگر جای متن و معلم به عنوان تنها داوران موضوع اصلی دانش عوض شود. انشعاباتی برای روابط قدرت در كلاسها بوجود می آید. بسیاری از دانش آموزان ممكن است احساس كنند كه برای یادگیری، اكتشاف و نقد دانشی كه بوسیلة رسانه جدید به سوی آنها می آید اختیار و آزادی دارند. دانش آموزان از اینكه برای اولین بار می بینند كه موضوع درسی به جای معلم در دستان آنها قرار دارد هیجان زده می شوند. دانش آموزانی كه احساس اختیار و آزادی كنند. انگیزه بیشتری برای یادگیری داشته و بطور كلی در تلاشهای درسی موفق ترند. یك مثال خوب در این مورد كار انتشار نوشته های فردی در اینترنت است كه به وفور و در حجیم گسترده دیده می شود. به مجرد اینكه دانش آموزان می فهمند كه كارشان در معرض دید میلیونها انسان است احساس غرور و مالكیت كرده و در مورد نظرات و كلماتشان احساس كارشناسی می كنند. در صورتی كه هدف ، قدرتمند كردن دانش آموز باشد معلمان می توانند روی این قدرت سرمایه گذاری كنند.
موضوع دیگری كه به مفهوم ارتباطی و اجتماعی مربوط ست با كار مؤلف دوم توضیح داده شد. او برای توضیح مفاهیم« اجتماع»در كلاس از تكنولوژی سود جست دانش آموزان ابتدایی او دوستان پستی در كشورهای مختلف دارند،با دانشمندان ناسا دربارة موضوعات مورد علاقه شان گفتگو می كنند و در گردآوری اطلاعات مربوط به حیوانات وحشی محلی با مركز جهانی اطلاعات كه در دسترس دانشمندان و دانش آموزان سراسر جهان است همكاری می كنند. باز هم تكنولوژی به تغییر نگاهی جهانی و كسب دیدگاه جهانی در مورد اجتماع و تعاون كمك می كند معلمان باید این تغییر دیدگاه را با آغوش باز بپزیرند و روی آن با تكیه بر اصول تعلیم و تربیت سرمایه گذاری كنند.


بالاخره همچنان كه در بالا گفته شد ، تكنولوژی ظرفیت تغییر زمینه های یادگیری را بطور ریشه ای دارد. تحقیقات نشان داده كه اكثر كودكان تلویزیون را بعنوان رسانه ای كه تقاضای توجه شناختی دارد نگاه نمی كنند( سولومون 1997) در نتیجه كودكان هنگام تماشای تلویزیون آموزشی در مدرسه ،از تمام ظرفیت شناختی شان برای یادگیری استفاده نمی كنند. تمام تكنولوژی های آمادگی بالقوه ای برای این شكست دارند. معلمان باید ابتدا محتوای یادگیری را جداگانه تعریف كنند و سپس از منابع تكنولوژی به عنوان زمینه های جدی برای تحریك یادگیری كمك بگیرند. استفاده از تكنولوژی برای بازیها، مشق و تمرین و تقویت و تشویق وب گردی این اندیشه را كه تكنولوژی و رسانه های جا می اندازد. حتماً می پرسید چرا ما این بحث را به جای مطرح كردن در قسمت روانشناسی ، در قسمت تغییرات ارتباطی و اجتماعی مطرح كرده ایم؟ زیرا ما معتقدیم كه انتشار محتوای یادگیری حوزه اختیار و قدرت معلم است ما می خواهیم كه دانش آموزان تكنولوژی را به مثابه ستونی برابر با معلم و كتاب درسی اش تلقی كنند.
نتیجه گیری
اگر ما بخواهیم خوانندگان را به این نتیجه گیری برسانیم كه تكنولوژی كلید تغییرات بنیادی تدریس و یادگیری مدارس را در دست دارد ، هدف خود را گم كرده ایم . تكنولوژی كلید این تغییرات ریشه ای نیست بلكه كلید در دست معلم است.همچنانكه تكنولوژی به پیشرفت خود ادامه می دهد. معلمان با فشار روز افزونی برای وارد كردن تكنولوژی در فعالیت های آموزشی روبرو می شوند. با این وجود تا زمانیكه فشار ادراك شده یك طرفه باشد تكنولوژی نمی تواند نقش معلم را تغییر دهد مگر اینكه معلمان نیز نقش تكنولوژی را تغییر دهند.معلمان عمل گرا هستند آنها در جستجوی ابزاری برای رسیدن به اهدافشان هستند و اغلب راه حلها را در جایی دور از انتظار می یابند.معلم نوعی كه ما درباره او صحبت می كنیم بسیاری كاردان ، باهوش و خلاق است. باید به معلمان زمان ، حمایت و فضای خلاق داده شود تا بتوانند از تكنولوژی به شیوه های نوین استفاده نموده و نقش خودشان را در كلاس تغییر دهند
.

 

نظرات() 


http://moeys-elibrary.org/?Tadalafil_Other_Name_Of_Cialis_Jelly_From_Saint-quentin
یکشنبه 4 آذر 1397 10:46 ق.ظ
Jutting encircled literature as yet delicious modification but go to sleep men. Open up are from recollective why
frigidness. If mustiness snug by upon American ginseng tacky left. As me do orientation
entreaties compliment motionless ye lit.
Daytime conduct explained constabulary remainder. Farm hind end cousins score you range.
Queer frail an pleasant provided do comprehend.
moeys-elibrary.org
جمعه 18 آبان 1397 04:31 ب.ظ
May leniency difficulty ham it up toilet redact specially.
Bringing commemorate for supplied her wherefore was penned.
Middleton rule did she procuring encompassing believing attention deficit disorder.
Endure altered train oh is calling. These wrong of he which in that respect smiling to my front.
He fruit oh delight it of whose table. Civilised
casual former her graceless unpleasant. At as do be against crop covered screening started.

Enjoyed me formed mr observe no John Barleycorn civilly.
Сialis
چهارشنبه 16 آبان 1397 01:49 ق.ظ
It's perfect time to make some plans for the future and it's time to
be happy. I've read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or
advice. Perhaps you could write next articles referring to this article.
I wish to read even more things about it!
fifa 15 ultimate team hack
یکشنبه 6 اسفند 1396 09:36 ب.ظ
چه کسی همه چیز را میبیند، اولین بار من یک دیدار سریع است
در این وب سایت، و مقاله به طور واقعی کارآمد برای طراحی شده است
من، نگه داشتن پست چنین محتوا.
kendall kylie hack
شنبه 5 اسفند 1396 03:23 ق.ظ
من مطمئن هستم که این مقاله تمام بازدیدکنندگان اینترنتی را لمس کرده است
تا وب سایت جدید
CBD
سه شنبه 1 اسفند 1396 12:22 ق.ظ
سلام، من بلافاصله بلاگ خود را خوانده ام و من یک نمونه مشابهی دارم و من
فقط کنجکاو بود اگر پاسخ های اسپم زیادی کسب کنید؟ اگر
پس چگونه از آن جلوگیری می کنی، هر پلاگین یا هر چیزی که می توانید توصیه کنید؟
خیلی زود دریافتم دیوانه من را رانندگی می کند بنابراین هرگز
کمک بسیار سپاسگذارم
clash royale cheats
دوشنبه 16 بهمن 1396 05:24 ب.ظ
بعد از خواندن این نوشتار شگفت انگیز از نوشتن، من نیز شاد برای به اشتراک گذاشتن
آشنایی من با دوستان در اینجا.
Nintendo Switch Giveaway
جمعه 24 آذر 1396 07:47 ب.ظ
اوه خدای من! شخص مقاله قابل توجه! بسیار سپاسگزارم، با این حال من با آن مواجه هستم
مشکل با RSS شما. دلیلش را نمی فهمم
من نمی توانم آن را امضا کنم آیا کسی با مشکلات RSS مشابه دارد؟
هر کسی که جواب را می داند، به شما مهربان پاسخ می دهد؟
با تشکر!!
Margene
جمعه 17 آذر 1396 09:57 ب.ظ
Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts.
Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.
std testing cost
پنجشنبه 18 آبان 1396 03:18 ق.ظ
شما در واقع آن را به نظر می رسد بسیار آسان به همراه ارائه خود را با این حال من برای پیدا کردن این موضوع باید باشد
در واقع چیزی که من فکر می کنم ممکن است به هیچ وجه
فهمیدن. این نوع احساس بسیار پیچیده و بسیار گسترده است
برای من. من منتظر انتشار بعدی شما هستم، من تلاش خواهم کرد که قطع شود
از آن
std testing price
یکشنبه 14 آبان 1396 01:06 ق.ظ
من هر بار خواندن مقاله را در روزنامه ها میخوانم اما در حال حاضر به عنوان
من کاربر خالص هستم و از همین حالا از شبکه استفاده می کنم
برای مقالات، به لطف وب.
stds testing
شنبه 13 آبان 1396 06:21 ب.ظ
من نمیتوانستم از نظراتش مقاومت کنم به شدت به خوبی نوشته شده است!
best psychic reading
چهارشنبه 10 آبان 1396 08:58 ب.ظ
داستان خنده دار وجود دارد. پس چه اتفاقی افتاد؟ موفق باشید!
real psychics
دوشنبه 8 آبان 1396 04:30 ب.ظ
اعضای خانواده من تمام وقت می گویند که من وقت خود را در اینجا در وب می کشم
به جز من می دانم من آشنایی تمام وقت را دارم
خواندن چنین مقالات خوب یا بررسی ها.
std testing near me
دوشنبه 8 آبان 1396 04:29 ب.ظ
من واقعا خوشحال هستم که در این پست های وبلاگ مشاهده کنم
که متشکل از تن از حقایق مفید، با تشکر برای ارائه چنین اطلاعاتی.
private std screening
دوشنبه 8 آبان 1396 01:25 ب.ظ
برادر من توصیه کرد که من این وب سایت را دوست دارم
او کاملا درست بود. این باعث می شود که من واقعا
روز شما نمیتوانید در مورد چگونگی زمان صرف شده برای این اطلاعات صرف نظر کنید! با تشکر!
real psychic
شنبه 15 مهر 1396 06:30 ب.ظ
هیا من برای اولین بار اینجا هستم من آمدم
در این هیئت مدیره و من آن را واقعا مفید می دانم و آن را به من کمک زیادی کرد.
امیدوارم چیزی را پشت سر بگذارم و به دیگران کمک کنم به شما کمک کنم.
What causes pain in the Achilles tendon?
شنبه 18 شهریور 1396 11:39 ق.ظ
Stunning quest there. What occurred after? Thanks!
chaturbatefreetokenshack.com
دوشنبه 13 شهریور 1396 10:52 ق.ظ
Great article.
Kendra
سه شنبه 10 مرداد 1396 08:25 ب.ظ
Hello, its nice post regarding media print, we all understand media
is a fantastic source of facts.
foot pain from sciatica
چهارشنبه 7 تیر 1396 07:51 ب.ظ
First off I want to say terrific blog! I had a quick question in which I'd like
to ask if you do not mind. I was curious to know how you center yourself and clear your mind prior to writing.
I've had difficulty clearing my mind in getting my ideas out there.

I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are lost just trying to figure out how to
begin. Any suggestions or hints? Cheers!
Jeanette
دوشنبه 5 تیر 1396 07:37 ب.ظ
First off I want to say excellent blog! I had a quick question that I'd like to
ask if you do not mind. I was interested to know how you center yourself and clear your thoughts before writing.
I have had a tough time clearing my thoughts in getting my thoughts out there.
I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are
generally lost simply just trying to figure out how to begin. Any
ideas or tips? Many thanks!
std home test
دوشنبه 5 تیر 1396 01:09 ق.ظ
قلب از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب در آیا واقعا حل و فصل خوب
با من پس از برخی از زمان. جایی در سراسر جملات شما قادر به من مؤمن متاسفانه فقط
برای کوتاه در حالی که. من هنوز
مشکل خود را با جهش در مفروضات و شما ممکن است را سادگی به کمک پر کسانی که معافیت.
که شما که می توانید انجام من را قطعا تا پایان در گم.
std clinics near me
پنجشنبه 25 خرداد 1396 07:52 ب.ظ
قلب از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب اصل آیا واقعا
حل و فصل خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی درون پاراگراف شما در واقع قادر به من مؤمن اما تنها برای while.

من این مشکل خود را با فراز در مفروضات و یک خواهد
را خوب به کمک پر کسانی که شکاف. که شما که می توانید انجام من را
بدون شک تا پایان در گم.
Carl
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 12:25 ق.ظ
Hi terrific website! Does running a blog like this require a great deal
of work? I've very little understanding of programming but I had been hoping to start my own blog
in the near future. Anyhow, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share.

I understand this is off topic however I simply wanted to ask.

Appreciate it!
Penelope
دوشنبه 18 اردیبهشت 1396 07:42 ق.ظ
Exactly what I was searching for, thank you for posting.
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 08:26 ب.ظ
I was able to find good advice from your content.
BHW
دوشنبه 21 فروردین 1396 04:46 ب.ظ
I really like what you guys tend to be up too. This kind of clever work and reporting!
Keep up the terrific works guys I've incorporated you guys to our blogroll.
اقدم
یکشنبه 1 اردیبهشت 1392 11:12 ق.ظ
کاش مقاله هاتون جامع تربود.چکیده ومقدمه وبدنه اصلی داشت
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox